Gdzie instalować ?

Kolektory słoneczne IMMERGAS przystosowano do montażu na dachach o spadach od 25 do 60° oraz na powierzchniach płaskich przy użyciu konstrukcji wolnostojącej. Przy wyborze miejsca na montaż kolektorów słonecznych musimy pamiętać nie tylko o kącie nachylenia kolektora, ukierunkowaniu płaszczyzny kolektora, ale i także o tym, by kolektory nie były zasłonięte przed słońcem przez inne obiekty.
Zanim zamontujemy kolektory słoneczne na połaci dachu, warto poświęcić trochę uwagi na wybranie miejsca ich montażu, gdyż zamontowanie kolektorów w miejscu zacienionym nie przyniesie zamierzonych efektów. W takich przypadkach należy zmienić miejsce montażu lub powiększyć pole kolektorów do pokrycia strat wynikających z zacienienia pola. 
Od prawidłowej lokalizacji absorbera w stosunku do padających promieni słonecznych zależy potencjalna ilość absorbowanego promieniowania. Optymalne jest prostopadłe ustawienie powierzchni do padającego promieniowania. O umiejscowieniu kolektorów słonecznych decydują dwa podstawowe kryteria:
Kąt nachylenia kolektora (α) jest to kąt pomiędzy płaszczyzną poziomą, a płaszczyzną kolektora.
Kolektor odbiera największą ilość energii, gdy promienie słoneczne padają prostopadle do płaszczyzny absorbera w kolektorze. Słońce w ciągu roku zmienia swoją wysokość na horyzoncie od około 14° w grudniu do około 60° w czerwcu. Z tej informacji wynika, że kąt nachylenia kolektora powinien zawierać się między 25°-30° (lato) do 50°-60° (zima) i być zmienny w zależności od pory roku.
W praktyce przyjmuje się jedną wartość kąta α. W Polsce optymalny kąt nachylenia kolektora zawarty jest w granicach od 30 do 45°, przy czym dla instalacji wykorzystywanych w okresie letnim np. podgrzewanie wody basenowej zaleca się niższe wartości kąta α, a dla instalacji całorocznych np. wspomaganie instalacji centralnego ogrzewania, zaleca się wyższe wartości kąta α.
 
Ukierunkowanie kolektora względem stron świata (azymut) jest to kąt β informujący o odchyleniu płaszczyzny kolektora od kierunku południowego. Kolektory powinny być skierowane na południe, choć odchylenie do 20° ma niewielki wpływ na efektywność pracy instalacji w miesiącach letnich. W praktyce dopuszcza się ich odchylenie nawet do 45° na wschód lub zachód, co jednak wiąże się ze zmniejszeniem uzysków energetycznych o ok. 10%.

 

Wyróżnia nas kompleksowość

Nasza oferta obejmuje ponad 10 000 produktów i skierowana jest do wszystkich, którzy sobie cenią wysoką jakość za rozsądną cenę.
Odpowiemy w ciągu 24 godzin.